Top Grafik
Testing ALT-TAG

U-værdier og glastyper

Til gavn for både miljøet og økonomien. I alle vore tilbud og ordrer oplyser vi den samlede u-værdi for hele elementet samt hvilken u-værdi glasset har.
U-værdierne bruges ved udregningen af den besparelse man får, ved at skifte de gamle vinduer og døre ud med nye fra KASTRUP.
I dag er det ikke kun udseendet på vinduer og døre, der tæller. Det er også en absolut nødvendighed at tage miljø og økonomi med i betragtning.

Her er en forklaring på ordene:
  • U-værdi (isoleringsevne), dvs. evnen til at holde varmen inde i huset. Jo lavere værdi, jo bedre isoleringsevne.
  • G-værdi (solfaktor), dvs. evnen til at lukke solvarme ind gennem vinduet. Jo højere g-værdi, jo mere udnyttes solens varme. Vinduer med solafskærmende glas (gennemfarvede eller belagte) har en lav g-værdi.
  • LT-værdien (transmittans) er et udtryk for, hvor meget dagslys i procent der kommer gennem ruden. Jo højere værdi, jo mere lys lukkes ind.

Glastyper
Valget af glas træffes ud fra forskellige behov. Glas kan lukke dagslyset ind. Det kan virke skærmende for solen. Det kan reducere udefrakommende støj og det kan også have en varmeisolerende effekt.
Hos KASTRUP kan du få både lavenergiglas, støjdæmpende glas og sol- og varmeafskærmende glas med enten en eller flere funktioner indbygget.

Ornament glas
Ornament glas bruges til vinduer og døre, hvor man ønsker at begrænse indkig. F.eks. badeværelsesvinduer og facadedøre. I kombination med en lavenergi rude, er Ornament glasset placeret som det yderste glas og lavenergi glasset som det inderste. Mønstrene er placeret inde i ruden, så rengøringen af en Ornament rude er som en alm. rude.
 
Hos KASTRUP har vi flere varianter at vælge imellem – se varianter her.
Danmarks korteste leveringstid!
Se aktuelle leveringstider her >>

Få gode råd