Top Grafik
KASTRUP Træ. Det helt naturlige vinduesvalg

Intet vindue er bedre end det træ, det er lavet af

Hos KASTRUP anvender vi derfor kun fyrretræ med 90% kernetræ i de udadvendte dele. Træet har tætte åreringe og et harpiksindhold, der yder naturlig beskyttelse mod råd og svamp.
For at opnå den bedste kvalitet, bliver fyrretræet scannet og filmet, når det ankommer og igen når det er høvlet. Derved synliggøres de store knaster, revner og harpikslommer, som så bliver skåret fra. Det betyder man undgår de store brune skjolder fra knaster og harpiksudtræk.

Når træet er opskåret i stykker, limes det med fingersamlinger til planker på seks meter. Fingersamlingen giver træet stor formstabilitet, idet de næsten fordobler træets brudstyrke. Det sikrer et godt produkt som er stort set knast rent. Kernetræet bruges også til produktion af vores energivinduer.
I mahogniserierne anvender vi udelukkende træsorten Sipo-mahogni på grund af det store naturlige olieindhold, der medvirker til en betydelig længere holdbarhed. En ekstra fordel, der gør denne træsort særlig anvendelig til produktion af vinduer og døre.

KASTRUP og miljøet
Hos KASTRUP TRÆ behandler vi vinduer og døre efter den specielle 2 ØKO metode, der udelukker miljøskadelig vacumimprægnering. Til gengæld iblandes malingen fungicider, der beskytter mod råd og svamp.
Det er sund fornuft


Typeoversigt  Farvekort  Åbningsarter  Download brochure
U-værdier og glastyper Jeg vil vide mere...  Håndværker og Brugervejledning